Sismik TS2000 Resistivite

Land Scan Dedektör (Resistivity)

Rezistivite zeminde bulunan petrol, gaz ve suyun kayaçlar içindeki doygunluğuna, sudaki tuz konsantrasyonuna, kayacın cinsine ve özellikle gözenekliliğine bağlı bir değerdir. Rezistivite ölçümlerinde yere akım verilir ve kayaçların iletkenlik-direnç durumları göz önüne alınır. Bu ölçüm incelenen yerin indüklenmiş (yönlendirilmiş) kuvvet alanlarının ölçümüne dayanır. Direnç; kayaç gözenek durumuna, permeabilitesine, gözenekler içindeki sıvı ve/veya gazların durumuna göre değişir. Kuru kayaçlar iletken değildir dolayısı ile dirençleri yani rezistiviteleri yüksektir.

 

Özel Çantasında Laptop ‘u ile birlikte kusursuz ölçüm yapan yeni ürün TS2000 Sismik Resistivite Cihazı Jeofizik

Grekçe “Gaia” : Yerküre Tanrıçası ve “Physis” : Doğa sözcüklerinden türetilmiştir.

” Katı Yerküre’de (yerkabuğu, manto ve dış ve iç çekirdek) ve ona doğal olarak bağlı bulunan akışkan (hidrosfer, atmosfer, iyonosfer, manyetosfer) bölümünde oluşmuş, oluşmakta ve oluşacak olan zararlı/zararsız doğal olaylarını ve yapılarını (deprem, sel, heyelan, tabakalanma, ozon, zemin vb.) ve doğal kaynakları (maden, petrol, doğalgaz, su v.b. ) ve/veya doğal alanları (arkeomağnetik ve paleomağnetik alanı kapsayacak biçimde jeomağnetik alan, gravite alanı, jeoelektrik alan, basınç alanı v.b.) ve bunların açığa çıkardığı doğabilimsel özellikleri (manyetik, elektrik, sismik, mekanik, ısıl v.b.) gerek oluşum yerinde ve gerekse labratuarda doğal ve yapay kaynak kullanarak zaman ve mekân boyutunda statik ve dinamik değişimleriyle birlikte incelemek, araştırmak ve mühendislik açısından sonuçlar çıkarmak ” olarak tanımlanabilir.

Zemin İncelemede jeofizikte geçen yöntemlerden de yararlanılır. Bunlardan sismik yöntem ve rezistivite yöntemi konularımızda geçmektedir.


REZİSTİVİTE YÖNTEMİ

Rezistivite zeminde bulunan petrol, gaz ve suyun kayaçlar içindeki doygunluğuna, sudaki tuz konsantrasyonuna, kayacın cinsine ve özellikle gözenekliliğine bağlı bir değerdir. Rezistivite ölçümlerinde yere akım verilir ve kayaçların iletkenlik-direnç durumları göz önüne alınır. Bu ölçüm incelenen yerin indüklenmiş (yönlendirilmiş) kuvvet alanlarının ölçümüne dayanır. Direnç; kayaç gözenek durumuna, permeabilitesine, gözenekler içindeki sıvı ve/veya gazların durumuna göre değişir. Kuru kayaçlar iletken değildir dolayısı ile dirençleri yani rezistiviteleri yüksektir.Tuz içeren sular elektrolit görevi görürler. Buna karşılık petrol ve gazların rezistiviteleri yüksektir (iletkenlikleri zayıftır). Rezistivitede birim (ohm-metre)’dir. Ölçüm sonuçları konturlar ve profiller şeklinde gösterilir. Rezistivite ölçümü ile kayaçların tabaka kalınlıkları, dirençleri, porozite ve buna bağlı formasyon suyunun direnci belirlenir. Ayrıca kayaçların düşey yönde (elektrik sondaj) ve yatay yönde (profil ölçüleri) incelenebilir.

Rezistivite Kamerası
Gece Görüşlü Kamerası ile görüntü alabilme.

Su altı ve mağralardan görüntü alma ve kayıt yapabilme özelliği ile daha sonradan kayıtlarınızı seyredebilirsiniz.

Bir mahsenin ekrana yansıması

Rezizivite ile Mahsen TespitiMahsen

TS 2000 Resistivite (Resistivity) Cihazı

 • Resistivite cihazının çalışma voltajı min. 12 Volt 10 Amper dir.Jenaratör yada akü ile de çalıştırılabilir.
 • Resistivite cihazımız 0,1 MV’a kadar ölçüm yapabilmektedir. Akım vermek için tuner sistemi çok hassastır.
 • Çıkış voltajı 0-600 Volttur.Çıkış Akımı maksimum 5 Amperdir.
 • Resistivite cihazımızın çalışma frekansı 1 KHZ dir.
 • 2 Elektrotu akım 2 Elektrotu potansiyel olmak üzere 4 elektrot ile ölçüm yapar.
 • Resistivite cihazının ana gövdesinde 3 1/2 dijital ekran (LCD) mevcuttur.
 • Resistivite cihazımız 40 MHZ işlemciye sahiptir.
 • Resistivite cihazımız 3D (üç boyutlu) yazılıma sahiptir.Bu yazılım Türkçe ve İngilzce dil seçenekleri sunar.
 • Entegre keyboardı ile kolay ve hızlı erişim sağlamaktadır.
 • Tüm gerekli ekipmanlar tek gövdede toplanmıştır. Tek bakışta cihaza hakim olabilirsiniz.
 • Resistivite cihazımızın güncellenebilme özelliği sayesinde yeni sürümleri ve değerleri kolaylıkla yükleyebiliriniz.
 • USB ara birimi sayesinde resistivite programına bağlanma ve veri aktarma , grafiğe dönüştürme kullanıcı dostu ve kolaydır.
 • Özel olarak tasarlanmış alüminyum çanta içersinde olup şık görünüşlüdür.
 • Resistivite cihazımız notebook (lap-top ) ile birlikte program yüklenmiş arama yapmaya hazır şekilde satılmaktadır.
 • Resisivite cihazı maliyeti yüksek olması ve uzun zamanda hazırlanabilmesi gibi sebeplerden sipariş üzerine üretilmektedir. Fakat müşterilerimiz elimizdeki numuneleri anında görüp, deneyebilirler.
 • Yukarıda belirtilen özelliklerin tümü resistivite cihazımızı daha kullanışlı hale getirmek için uygulanmıştır. Cihazımız esas olarak bu teknik detaylardan ibaret değildir. Asıl amaç olan yer altı görüntüleme konusunda mükemmel sonuçlar vermektedir. cihazımızın iddası bu yöndedir
 • Resistivite cihazını satın alan herkese resistivite ve yeraltı görüntülemede grafik okuma gibi temel bilgiler ve eğitim verilmektedir.Arazide ölçüm ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra cihazı teslim etmekteyiz.
 • Cihazımız 2 yıl servis garantili olup, avrupa kalitesinde üretilmiştir.
  Resistivite Cihazı ve yer altı araştırma konusunda daha fazla bilgi almak için bizleri arayınız.

Resiztivite Cihazı Ön Panel ve Resiztivite Programı Arayüzü
TS2000 Landscan Resistivite Dedektör ResimTS2000 Dedektör Yazılımı

 

Bu bilgilerin tamamı Sismik Elektronik resmi sitesinden alınmış olup, bilgi verme amacındadır. İçerikten veya yanlış bilgilerden Atom Dedektör sorumlu tutulamaz. 
Bu kategoride ürün bulunamadı.