• PTT

''SAPANCA GÖLÜ'NDE KURAKLIKTAN DOĞAN TARİH...!''

''SAPANCA GÖLÜ'NDE KURAKLIKTAN DOĞAN TARİH...!''

''SAPANCA GÖLÜ'NDE KURAKLIKTAN DOĞAN TARİH...!''

Sapanca Gölü’ne ‘kuraklık’ talanı

Sapanca Gölü’nde bölgede etkili olan kuraklığın yanı sıra ve Kocaeli ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin sürekli su çekmesi nedeniyle su seviyesi iyice düşünce, tarihi yapı su yüzüne çıktı.

DHA, göl ortasında oluşan adacıktaki tarihi yapının define aramak için kazıldığını, burada 1 metre genişliğinde yarısı toprağa gömülü bir küpün de kırıldığını görüntüledi. Anfora parçaları ve pişmiş toprakların da bulunduğu adacığın birkaç yerinin daha kazılarak define arandığı belirlenirken, bu buluntu sayesinde gölün oluşumuna çok önemli ışık tutması belirtildi.

 Kuraklık nedeniyle gölü besleyen 14 dereden 10’u kurudu. Sadece Sapanca İlçesi sınırları içinde faaliyet gösteren 30 kadar su firması da  gölü besleyen kaynaklardan sürekli su çektiği için  Sapanca Gölü’ndeki su düzeyi bu yıl ilk kez işletme kodunun altına indi. Bundan 6 ay önce şubat ayında yaklaşık 2 metre olan su düzeyindeki dikey düşüş bugün 3 metreye ulaştı.

Tarihi yapı ortaya çıktı
Su kodunun düşmesi ile geçen şubat ayında yüzyıllar öncesinden kaldığı belirlenen taş yığını da ortaya çıktı. Düzgün kesilmiş kayalardan oluşan bu sıralı kesme taşlarının eski bir kiliseye veya bir başka yapıya ait olabileceği öne sürüldü.
Tarihi kalıntıların burada eski bir yerleşim yerinin bulunduğu ihtimalini güçlendirirken,  Sapanca Gölü’nün oluşumuyla ilgili araştırmalara ışık tutabileceği kaydedildi.