• PTT

''Burdur'da Tarihi Eserler Sanal Müzeye Taşınacak...''

''Burdur'da Tarihi Eserler Sanal Müzeye Taşınacak...''

''Burdur'da Tarihi Eserler Sanal Müzeye Taşınacak...''

 BURDUR Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) tarafından 'Sanal Arkeoloji Müzesi Projesi' başlatıldı. Tarihi eserlerin 3 boyutlu lazer teknolojiyle taranması ve sanal ortama aktarılmasına yönelik projeyle eserler incelenebilecek, ölçülebilecek ve lazer yazıcılarla çıktıları alınabilecek.


 MAKÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğretim görevlileri; Sualp Deniz ve Serkan Öktem tarafından hazırlanan 'Burdur İli Arkeolojik Eserlerin Üç Boyutlu Lazer Teknoloji ile Taranması ve Sanal Arkeoloji Müzesi Oluşturulması' projesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'ndan (BAKA) 400 bin liralık hibe desteği almaya hak kazandı. Burdur'da 5 antik kent bulunduğunu söyleyen öğretim görevlisi Sualp Deniz, buradaki kazılarda gün yüzüne çıkarılan tarihi eserlerin topluma ve turizme kazandırılmasının amaçlandığını belirtti.

ESERLER ÜÇ BOYUTLU İNCELENEBİLECEK

Tarihi eserlerin 3 boyutlu lazer tarayıcıyla taranıp hem bir kütüphane oluşturulacağı hem de arşivlendirileceğini kaydeden Sualp Deniz, şöyle dedi

Kentimizdeki arkeolojik değerler ilgilileri ile yeterince buluşamıyor. 9 ay sürecek 400 bin lira bütçeli projemizin tamamlanması ile kazılardan elde edilen bu eserler hem dijital ortamda arşivlenmiş olacak hem de internet ortamında hazırlayacağımız sanal bir müzeyle dünyanın her köşesindeki tarih meraklıları bu eserleri üç boyutlu olarak inceleme imkanını elde edecek.

LAZER YAZICIYLA ÇIKTI ALINABİLECEK

Kentteki Sagalassos ile Kibyra antik kentlerinin ziyaretçi sayılarının düşük olduğunu vurgulayan öğretim görevlisi Serkan Öktem de, şöyle konuştu

Bu açıdan bakıldığında bizim bu değerlerimizi öncelikle sanal bir ortamda görücüye çıkarmamız gerekiyor. Projemiz bu noktadan hareketle sanal bir arkeoloji müzesi kurmayı hedefliyor. Ama bu sitede eserler birer fotoğraftan ibaret olmayacak. Tarih ve arkeoloji severlerin üç boyutlu olarak inceleyebilecekleri, her açı ve doğrultudan ölçüm yapabilecekleri, hatta isterlerse lazer yazıcı kullanarak üç boyutlu ve ölçekli maketlerini elde edebilecekleri yenilikçi ve sürdürülebilir bir sanal müze oluşturmayı hedefliyoruz.

TURİZME KATKI SAĞLAYACAK

Projenin sürdürülebilirliği olduğunu anlatan Serkan Öktem, kazılar devam ettikçe yeni eserler ortaya çıkacağını ve bu sayede sanal müzenin de gelişeceğini belirtti. Oluşturulacak sanal müzeyi ziyaret eden arkeoloji meraklılarının da Burdur'a gelerek eserleri görmek isteyeceğine dikkati çeken Serkan Öktem, bu sayede turizme de katkı sağlanabileceğine dikkat çekti.

                                                                                                    Alıntı:DHA.