• PTT

''DEFİNE ARARLARKEN TARİHİ ESERLERİ PARÇALADILAR''...

''DEFİNE ARARLARKEN TARİHİ ESERLERİ PARÇALADILAR''...

''DEFİNE ARARLARKEN TARİHİ ESERLERİ PARÇALADILAR''...

Sakarya'nın Ferizli ilçesinde iş makinesiyle kazı yaparak define arayan 6 kişi, tarihi eserleri parçaladı.

 Sinanoğlu Mahallesi eski Kilise mevkiinde Y.K. isimli şahsa ait fındık tarlasının içerisinde izinsiz olarak define arandığı yönünde ihbar alan jandarma, operasyon düzenledi.

 Operasyonda Y.K, A.Ö, İ.Ö, N.K, B.Ç, ve M.K. isimli şüpheliler, ikinci grup yapı olarak Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca tescillenmiş eski kilise mevkiinde kazı yaparken suçüstü yakalandı. Şüphelilerin, 50 metrekarelik alanı iş makinesi ile kazarak yapının bozulmasına ve yıkılmasına sebebiyet verdikleri tespit edildi.
 Kaçak kazı yapılan alanda ve şüphelilerin evlerinde yapılan aramada 1 adet 60 santimetre genişliğinde 30 santimetre çapında mermerden yapılmış silindir sütun ile 1 adet 60x60 santimetre ebatlarında sütun altlığının ortaya çıkarıldığı belirlendi. Ayrıca çeşitli ebatlarda üzerlerinde çeşitli kabartma figür bulunan 72 parça pişmiş topraktan yapılma yığma mezar kalıntısı olabileceği değerlendirilen parçalar ile 1 adet iki kulplu pişmiş topraktan yapılma su kabı, çeşitli ebatlarda 9 parça olmak üzere olayda toplam 84 parça tarihi eser niteliğinde olabileceği değerlendirilen malzeme ele geçirildi. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı.

                                                                                                                           Kaynak: CİHAN