• PTT

''ANTİK TİYATRO ''AĞIL''OLDU...!''

''ANTİK TİYATRO ''AĞIL''OLDU...!''

''ANTİK TİYATRO ''AĞIL''OLDU...!''

İzmir’de 2 bin yıllık antik tiyatronun olduğu alan define arayanların tel örgüleri kesmesini fırsat bilen besiciler tarafından koyun ağılına çevirildi.

İzmir’in Kadifekale semti eteklerinde, yaklaşık 2 bin yıllık antik tiyatroyu ortaya çıkartmak için üzerindeki gecekondular yıkılarak kazıya hazır hale getirilen bölge, define arayanların tel örgüleri kesmesini fırsat bilen besiciler tarafından koyun ağılına dönüştürüldü.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale’de gecekondular arasına sıkışıp kalan 16 bin kişilik Antik Roma Tiyatrosu’nu gün yüzüne çıkarabilmek için 12 bin 974 metrekarelik alanı kamulaştırdı, üzerindeki evleri yıktı. Antik tiyatroyu ortaya çıkarabilmek için kazıya hazır hale getirilen alan, define avcılarının Kaçak kazı yapmaya başlamaları üzerine tel örgülerle çevrildi, bir de güvenlik kulübesi yerleştirildi. Ancak henüz güvenlik görevlisinin göreve başlamadığı alanı çevreleyen tel örgülerin bazı bölümleri, define avcıları tarafından kesildi.
‘Mutlaka ışıklandırılmalı’
Bölgeye kolayca girilebilmesi üzerine, çevredeki besiciler burada koyunlarına bakmaya başladı.  
75 yıldır bu semtte yaşayan Orhan Bıçakçılar, antik tiyatronun bulunmasının mahalle halkını çok heyecanlandırdığını belirterek, “Çocukluğum tiyatronun bulunduğu bu alanda geçti. Antik tiyatronun dehlizlerinde oynadım. Tiyatronun bulunduğu alanı korumak için güvenlik kulübesi yapıldı ancak bir güvenlik görevlisi görevlendirilmedi. Tiyatro alanı yol geçen hanına döndü. Kötü niyetli kişiler tiyatroyu tahrip etmeye çalışıyor. Burada hazine ve tarihi eser arıyorlar. Biz sadece uyarıda bulunuyoruz. Mutlaka bu alan ışıklandırılmalı” dedi.

                                                                                                                              alıntı:DHA